Školka v přírodě

POSLEDNÍ DEN, čtvrtek 24. 2.

 

Ráno jsme se probudili do krásného slunného dne. Když jsme během snídaně zjistili, že je to poslední den školky v přírodě a zítra už jedeme domů, měli jsme radost a smutek zároveň. Těšíme se domů na rodiče, ale chceme ještě plnit úkoly a běhat po lesích a loukách ... je to dilema!

Po snídani vypukl pravý rej masek. Přišla k nám k němu zahrát na dudy paní ředitelka školy v přírodě Kateřina a náramně jí to šlo. Vyprávěla nám o dudách, místních krojích a oslavách masopustu. Dozvěděli jsme se spousty zajímavých informací. Tak snad si je budeme pamatovat, abychom vám to mohli všechno převyprávět! Nás průvod masek prošel celou školu v přírodě a protancoval dvoje střevíce ...

Protože bylo venku krásné počasí, vyrazili jsme naposledy na průzkum okolí a hned po něm na oběd. Dnes nám pan kuchař nachystal vdolečky. Oblizovali jsme se až za ušima!

Začíná se na nás projevovat únava a tak byl odpolední program klidnější. A víte proč? Večer nás čeká poslední, nejtěžší zkouška od Světlušky Lucerničkové. Jakmile se setmělo, objevila se nám cesta, na jejímž konci jsme našli vyslance ze Země Nezemě, který každému z nás dal pečeť Kouzelného království a spousty dalších odměn. Cestu jsme všichni zvládli. Světluška Lucerničková nad námi totiž držela ochrannou ruku a hodně nám tím pomohla.

Za odměny moc děkujeme, schováváme si je do batůžků a hurá na kutě. Během čtení pohádky na dobrou noc všichni usínáme a moc se těšíme, že si nás zítra ve 12:00 hod. vyzvednete před Hotelem Akcent.

 

Všem skřítků a strašidýlkům zdar ...

K & S

 

 

Teď trochu formálně ...

Mockrát všem děkuji za příležitost a Vaši důvěru strávit týden s Vašimi úžasnými dětmi. Každé z dětí se posunulo zase o kousek dál a mělo možnost vyzkoušet si nové dovednosti a schopnosti. Pro některé děti to byla první zkušenost bez mámy a táty, kterou statečně zvládly.

Jako doprovod a další pedagog musím především poděkovat paní učitelce Kateřině Zídkové za její přípravu, přístup a energii, která je nakažlivá. Doufáme, že Vám děti budou vyprávět své zážitky, které můžete podpořit i prohlížením fotografií.

V případě Vašeho zájmu, můžeme umístit po nějakou dobu fotografie na uložiště pod heslem.

 

Bc. Simona Brychta

 

 

ŠESTÝ DEN, středa 23. 2.

 

Zdravíme všechny naše sledovatele a příznivce a velice děkujeme za pochvalné zprávy jak k deníkovým zápisům, tak k fotografiím :-)

A teď už k tomu, jak to dnes všechno bylo. Ráno jako vždy, už to my všichni i vy jistě znáte – budíček, rozcvička, snídaně. Pak jsme vyrazili na zvířátka. Naším bystrým očím neunikli krávy, koně, slepice, kachny, psi i kočky. Byla to paráda!

Ve výkrmně nám dnes nachystali mletý řízek s bramborem. Každý z nás si přidal. Máme tady pořád hlad. Nikdo nechce věřit tomu, že to všechno zvládáme sníst. Ale opravdu to tak je!

Po odpočinku na nás čekal další dopis. Tentokrát nám ho poslal Bubák Strašidelný. Naším úkolem bylo vytvořit si co nejkrásnější masku. Věci, které jsme k tomu potřebovali, nám připravily paní učitelky a my jsme se opravdu snažili. Odbytá práce by si totiž bubáčka rozhodně nezasloužila. Bubáčků potřebujeme hodně, budou za ně už zítra odměny. Tedy alespoň v to všichni doufáme, tak snad se zadaří! Držte nám palce!

Pak přišlo nečekané překvapení. Ve spěchu jsme vyrazili ven. Nikdo z nás netušil, kam jdeme. Typovali jsme les, hřiště, ... nikdy by nás ale nenapadlo, že naše kroky vedou k místní hasičské stanici. Před hasičárnou už na nás čekal pan hasič, který nás provedl hasičárnou odspoda nahoru a zase zpět. Prohlídli jsme si dvě hasičská auta – velkou tatru a zásahové vozidlo. Bylo to úplně nejvíc, nejlepší! Dostali jsme odpovědi na všechny naše zvídavé dotazy a už úplně přesně víme, co k čemu slouží ... a skoro všichni chceme být hasiči – samozřejmě až budeme velcí a silní! A tak musíme hodně jíst, proto jsme z hasičárny zamířili rovnou na večeři. Připravili nám zapečené těstoviny. Na nášupy opět došlo ... všem se nám krásně kulatí bříška. Bude potřeba nakoupit větší oblečení :-)

Vše snězeno, soukáme se po schodech nahoru do herny, kde máme ještě rozdělaný úkol od Bubáka Strašidelného. Jsme vytrvalí a s nadšením dokončujeme do pozdních večerních hodin naše kostýmy. Katka i Simona nás musí od tvoření odtrhávat a nutit nám pohledy, malou sladkou odměnu a čistění zoubků. Povedlo se jim to, ví jak na nás :-) Už ležíme v postýlkách a posloucháme pohádku o dvou zajíčcích, kteří jsou každý jiný. Usínáme s úsměvem na rtech a děkujeme za další báječný den!

 

Moc pozdravů

K & S

 

 

PÁTÝ DEN, úterý 22. 2.

 

Nevídáno, neslýcháno, zase přišlo ráno a budíček ... dnes se nám moc vstávat nechtělo. Ale nakonec jsme přece jen z pelíšků vylezli a těšili se, co nového nám další den přinese. Přeci jen jsme nebyli nejčilejší a tak jsme se zkusili probrat ranní rozcvičkou. Trochu nám pomohla a mohli jsme se vydat na snídani. Po snídani se z nás stali umělci a vyráběli jsme karnevalové škrabošky. Když bylo umělecké dílo hotovo, došli jsme se převléknout a vyběhli do místních lesů na průzkum terénu. Vše jsme dostatečně prozkoumali a vydali se zpět na základnu, kde už na nás čekal vydatný oběd -  knedlíky, maso a zelí.  Výborné to bylo! Je potřeba si odpočinout a načerpat síly na odpolední plnění úkolů.

Dnes odpoledne jsme dostali dva úkoly. Ten první byl od Čarodějek z řádu Zlatého kotle. A nebyl to zrovna lehký úkol. Čarodějky mají v jeskyních, chýších a hradech tmu a přesto dokáží poznat všechny přísady do lektvarů po hmatu. Naším úkolem bylo poznat věci, které nám paní učitelky daly do ruky. Ale pozor, mohli jsme se splést jen jednou. Nakonec jsme to zvládli.

Druhý úkol si pro nás připravila Kouzelnická sova Evelína. Byla to zkouška paměti. Hledali jsme obrázky a snažili se zapamatovat si jich, co nejvíce. Pak jsme je kreslili do našich zážitkových deníků. Aby byla zkouška splněna, museli jsme si zapamatovat alespoň pět obrázků. I to jsme zvládli! A víte proč? Jsme totiž nejšikovnější, nejlepší, ... prostě jedničky!

Málem jsme vám zapomněli napsat, že se nám podařilo rozluštit ty dvě záludné hádanky ze včerejška. A co vy? Už znáte odpovědi?

Na večeři jsme si dali srbské rizoto. Ještě chviličku jsme si pohráli v herně a naskákali do pelíšků. Poslechli jsme si krásné pohádkové příběhy a sladce usnuli.

 

Dobrou noc

K & S

 

 

ČTVRTÝ DEN, pondělí 21. 2.

 

Naši milí rodičové,

dnes ráno nás překvapivě nebudily naše paní učitelky, ale nám to vůbec nevadilo. Celé dopoledne se o nás staraly místní paní učitelky. Po snídani jsme se vydaly ve sněhové vánici objevovat  kouzlo historie a přírody do Zámku a muzea Čestice. Moc se nám tam líbilo a budme vám o tom určitě vyprávět. Když jsme se vrátili na základnu, čekalo nás povídání a tvoření na téma Masopust. A pak hurá na oběd. A co myslíte, přidávali jsme si? - jasně, že jo ... hovězí roštěnou a rýži prostě milujeme! Před odpočinkem jsme si poslechli rukavičkovou pohádku "O veliké řepě".

Odbyla druhá hodina a stal se zázrak ... přišel dopis od Čertuse Popletuse a s ním i  naše paní učitelky a to znamenalo jediné, čeká nás další zkouška a spousta zábavy! Nejdřív jsme se ale šli posilnit na svačinku. Pak se teple obléknout, protože byla trošku zima, i když sníh už roztál. Hlavně se hezky držet kamaráda, aby nás vítr neodvál daleko od základny. 

Moc jsme si přáli vrátit se na místo, kde jsme si včera stavěli domečky pro skřítky a chýšku pro nás. Máme moc hodné paní učitelky, které nám toto přání splnily. Když už jsme si dostatečně pohráli, nastal čas na plnění zkoušky. Hádali jsme hádanky. Bohužel se nám dvě nepodařilo rozluštit. Zkusíme to zítra. Ale mohlli byste nám s tím pomoci ... tak tedy:

 

ČTYŘI ROHY, ŽÁDNÉ NOHY, CHALOUPKOU TO POHNE. KDO JE TO?

 

DVĚ KUKAČKY VEDLE SEBE SEDÍ, JEDNA DRUHOU NEVIDÍ. CO JE TO?

 

 

Uhádli jste? Jestli ano, neprozrazujte nám to. Nechte si odpověď k autobusu, bude heslem pro vrácení dítěte :-)

 

Ošlehaní větrem jsme se vrátili na základnu a šli večeřet. A zase jsme si přidávali. Bylo to vynikající! A co bylo dál? Přeci pohledy, odměny, deníčky, pohádka a spinkání. Dnes jsme padli za Zemi Nezemi všech skřítků a strašidýlek.

 

Pac a pusu

K & S

 

 

TŘETÍ DEN, neděle 20. 2. 

 

Tak dnes nám Drak Mrak a Strašidelný kongres poslali jen dva úkoly. Po snídani šampiónů – kukuřičné lupínky s mlékem, se u nás zastavil na skok Žabounek Blátivý a nechal nás vyrábět sochy skřítků a strašidýlek z hmoty blátivé. Pak jsme vyrazili do lesa, kde jsme stavěli domečky pro skřítky a opravovali velkou chýši pro nás. Zase nás po loukách honila příšera – neštěstí jsme rychlí jako blesk a utekli jsme jí rovnou do výkrmny. Tam už na nás čekal sváteční oběd – kuřecí řízek s bramborovou kaší ... a co myslíte, zbylo něco? - Jasně, že ne ... všechno jsme to snědli!

Po odpočinku přišel druhý úkol. Princezna strašidýlek nás nejdříve nechala trefovat se do vybraného stromu šiškou. Měli jsme jen tři pokusy a museli jsme se alespoň jednou trefit. Potom jsme si mohli pohrát na dětském hřišti a prozkoumat městečko.

Když jsme se vrátili na základnu skřítků a strašidýlek, čekala na nás už večeře – obložené chleby. Moc nám chutnali a nebyl nikdo, kdo by si nepřidal.

Protože jsme se celý víkend moc snažili, poslal nám Drak Mrak sladkou odměnu a skřítkové nám doručili pohledy z domova. Měli jsme velkou radost!

Jako každý večer jsme si zaznamenali naše super zážitky a vydali se do říše snů ...

 

Dobrou noc Vám všem!

K & S

 

 

DRUHÝ DEN, sobota 19. 2.

 

Krátké zprávy z dnešního krásného slunného dne, který si všichni skřítkové a strašidýlka náramně užili:

 • Většina skřítků a strašidýlek byla vzhůru již před budíčkem, ale poslušně čekali ve svých postýlkách na první úkoly dne.
 • Rychle nahodit tepláky a tričko a hurá na ranní rozcvičku.
 • Rohlík a kakao k snídani – snědlo a vypilo se úplně všechno ... jsme jako kyseliny!
 • Snídaně za námi, čas na čištění zoubků.
 • A máme tu první zkoušku od Myšáka Modrovouse – celý týden si hezky stlát postýlky, uklízet hračky a pomáhat ostatním ... odměna nás nemine.
 • Druhý úkol nám dal Prostěradláček Strašidýlkový – pomalovat si trika ... zvládli jsme to na jedničku a překvapivě jsme opravdu malovali jen na trika :-)
 • Svačinka – jablíčko ... bylo slaďoučké a přidávali jsme si dokud bylo co.
 • Průzkum okolí – našli jsme Čestickou Kalvarii, po pastvinách nás proháněla příšera a zařádili jsme si na dětském hřišti. Vítr nás nikam neodvál.
 • Oběd – polévka, čočka s uzeným masem ... ve výkrmě z nás mají velkou radost, zase jim nic nezbylo, všechno jsme snědli.
 • S plnými bříšky je potřeba si trochu odpočinout a poslechnout si nějakou tu pohádku.
 • Svačinka – perník s polevou ... ani drobeček pro mravenečka nezbyl.
 • A pak další úkol, tentokrát od Bambuláka Ušatého – postavit praktické domečky pro skřítky ... na postýlky a zahrádky jsme nezapomněli.
 • Večeře – kopce, hory špaget skončili v našich bříškách.
 • Rychle nakreslit ten nejlepší zážitek dne do deníčku, nechat si přečít pohled, nalepit si bubáčky a obrázky patronů za odměnu a šupem do sprchy.
 • Je tu konec dne, ležíme v pyžámkách a posloucháme pohádku ... plní dojmů a zážitků, znaveni túrami po loukách a lesích, usínáme.

 

Podívejte se na fotodokumentaci z dnešního báječného dne

K & S

 

 

PRVNÍ DEN, pátek 18. 2. 

 

Tak jsme tu! Cestu autobusem zvládli všichni skřítkové i strašidýlka na jedničku. Palubní personál je mile přivítal a přemisťovadlo do Země Nezemě mohlo odstartovat. Celou cestu palubní personál bavil všechny skřítky a strašidýlka, kteří po očku vyhlíželi z oken přemisťovadla a pozorovali měnící se krajinu.

A konečně se to stalo, zastavili jsme. Sebrali jsme všechny naše svršky a vydali se hledat nějaké to papáníčko a pak i naše dočasné chýšky a jeskyňky. Zjistili jsme, že se stal zázrak a Strašidelný kongres nám na potají vybalil vše, co jsme si přivezli krásně zabalené a označené z domova.

POZNÁMKA: Strašidelný kongres tímto děkuje všem maminkám a tatínkům za perfektně, precizně, dokonale zabalené kufry!

Také jsme se stihli seznámit s paní učitelkou, která s námi bude od pondělí každé dopoledne. Ta nám ukázala, jak to tu všechno vypadá a vzala nás na vycházku. Proběhli jsme se po místních lesích a loukách, pohráli si na hřišti a dokonce jsme viděli i slepičky. No prostě paráda!

Po návratu na základnu všech skřítků a strašidýlek na nás už čekala paní z výkrmny. Dnes nám k večeři uvařila výborný kuskus se zeleninou. Někteří z nás si několikrát přidávali. Moc nám to chutnalo a těšíme se, co dobrého budeme mít zítra!

A chtěli byste vědět, co bylo dál? Dál nebylo nic ... Kde pak, klameme vás. Oni se pak totiž začali dít věci. Přišel nám totiž dopis. Ten dopis, ale nebyl ledajaký. Byl celý očouzený a poslal nám ho Drak Mrak. Psalo se v něm, že nás vybrali, abychom prošli strašidelnou zkouškou. Každý den, nám kouzelní patroni dají několik zkoušek nebo úkolů, které musíme splnit. A když se to podaří, odměna nás nemine. Tak nám držte palce, ať to všechno zvládneme!

Den jsme zakončili kresbou do našich zážitkových deníčků, které si budeme každý večer vyplňovat. Také jsme si trochu pohráli, vyčistili si zoubky a hurá do postýlek na pohádku. Teď už všichni krásně spinkáme a doplňujeme energii na zvládnutí zítřejších úkolů a zkoušek od kouzelných patronů.

POZNÁMKA: Strašidelný kongres chválí všechny skřítky a strašidýlka – nikdo večer nebrečel a všichni spokojeně usnuli!

 

Za Strašidelný kongres

K & S